Dowiedz się, co robić w przypadku podejrzenia POChP

Czy wiesz, że na POChP choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce jest to około 2 milionów osób? Mówimy tutaj o jednej z najczęściej występujących chorób układu oddechowego, której co prawda nie można wyleczyć, natomiast można zmniejszyć nasilenie jej objawów. Wymaga to wykrycia choroby na jak najwcześniejszym etapie, stąd lekarze apelują, aby nie lekceważyć podejrzenia POChP. O przyczynach i objawach choroby przeczytasz w naszym artykule.

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

POChP to poważna choroba układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Wywołuje ją stan zapalny w oskrzelach będący konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, m.in. pyły, gazy czy dym tytoniowy.

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że już na początku kolejnej dekady POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności. Nasilone objawy choroby często prowadzą również do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

To warto wiedzieć:

POChP wywiera istotny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, stąd  jest klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa. Może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, w tym m.in. z osteoporozą, cukrzycą, rakiem płuca, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca czy rozstrzeniem oskrzeli.  

Przyczyny POChP

Podstawową przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc pozostaje używanie wyrobów tytoniowych. Osoby, które palą lub paliły (również biernie) tworzą największą grupę ryzyka POChP, co stanowi kolejny ważny argument przemawiający za jak najszybszym rozstaniem się z nałogiem.

Inne interesujące artykuły:  Kaszel a aktywność fizyczna. Co musisz wiedzieć?

Sukcesywnie przybywa przypadków POChP wśród osób, które nigdy nie paliły, natomiast były długotrwale narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Smog stanowi coraz poważniejszy czynnik ryzyka tej choroby, co powinno skłaniać do stosowania środków ochrony osobistej, jak maseczki antysmogowe czy domowe oczyszczacze powietrza.

Czynniki szkodliwe, które zwiększają ryzyko Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, występują również na wielu stanowiskach pracy. Mamy tutaj na myśli takie profesje jak: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn, budowlaniec, mechanik samochodowy, sprzątaczka, fryzjerka czy kosmetyczka. Przedstawiciele tych zawodów są narażeni na bezpośredni kontakt z pyłami czy środkami chemicznymi w aerozolu.

Jakie objawy daje POChP?

Wciąż największym problemem w kontekście POChP jest późne rozpoznanie. Wynika to z faktu, iż choroba może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. Stąd osoby po 40. roku życia, które znajdują się w grupie ryzyka, powinny zwracać baczną uwagę na nawet z pozoru niewinne objawy mogące budzić podejrzenie POChP.

Do podstawowych objawów choroby zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel– u osób z POChP może występować kaszel, który nie ma charakteru napadowego, pojawia się zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia, może się też nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, dym tytoniowy, opary chemiczne, aerozole etc.
  • Duszność– zwykle na początkowym etapie rozwoju choroby pojawia się duszność wysiłkowa. Z czasem uczucie duszności może towarzyszyć choremu także w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  • Obniżona tolerancji wysiłku– czyli szybkie męczenie się, wyraźne pogorszenie kondycji, wolna regeneracja, a w zaawansowanym stadium choroby trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie posiłku czy pójście na spacer.
Inne interesujące artykuły:  Kaszel a aktywność fizyczna. Co musisz wiedzieć?

Więcej o objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Masz podejrzenie POChP? Nie czekaj z wizytą u lekarza

W przypadku podejrzenia POChP bardzo ważne jest to, aby możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ. To lekarz pierwszego kontaktu może podjąć decyzję o skierowaniu pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Podstawą diagnostyki POChP jest badanie spirometryczne, które – uzupełnione o szereg innych badań – pozwala wykryć chorobę już na wczesnym etapie rozwoju, co zwiększa skuteczność leczenia.

Pamiętajmy przy tym, że POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, dlatego tej choroby nie można wyleczyć. Można natomiast objąć chorego leczeniem, które ma na celu zmniejszenie nasilenia objawów, co jest dużym krokiem w kierunku zachowania relatywnie dobrego komfortu życia i samodzielności, a nawet kontynuowania kariery zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *