Czy defibrylator zatrzymuje serce?

Defibrylator AED to urządzenie medyczne, wokół którego narasta wiele mitów w kontekście ich funkcji i sposobu działania. Na niekorzyść tego urządzenia mogą działać także filmy i seriale, które niejednokrotnie sugerują, że defibrylator używany jest do „zatrzymania” serca. Jak w rzeczywistości działa defibrylator AED? Dowiedz się.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED – jak działa?

Defibrylator AED to urządzenie medyczne używane do leczenia ciężkich zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków czy komorowe, mogących prowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie wysyła przez klatkę piersiową elektryczny impuls, który ma na celu przywrócenie standardowego rytmu serca. Defibrylator medyczny działa zatem poprzez dostarczenie kontrolowanego impulsu elektrycznego do serca, co ma na celu zrestartowanie jego aktywności elektrycznej i umożliwienie węzłowi zatokowemu ponowne przejęcie kontroli i przywrócenie prawidłowego rytmu.

Przenośny defibrylator AED – czy zatrzymuje serce?

W terminologii medycznej defibrylacja to proces, w którym przez ciało osoby dotkniętej zatrzymaniem krążenia przeprowadza się impuls elektryczny w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca. Defibrylator AED nie zatrzymuje serca w tradycyjnym znaczeniu tego stwierdzenia, zamiast tego restartuje je w sytuacji, gdy jego komory migoczą, czyli biją w szybki i nieskoordynowany sposób, umożliwiając efektywne pompowanie krwi. Migotanie komór serca jest rodzajem aktywności elektrycznej, jednak nie skutkuje efektywnym przepływem krwi. Taki stan może szybko doprowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie podjęta odpowiednia interwencja.

Inne interesujące artykuły:  Ile zarabia ratownik medyczny we Francji

Defibrylator AED – kiedy używać?

Defibrylatory AED to nieocenione narzędzie medyczne, którego używa się w przypadku niektórych typów zatrzymania krążenia, szczególnie mając do czynienia z migotaniem komór lub tachykardią komorową bez tętna. Defibrylatory AED należą również do standardowego wyposażenia w karetkach pogotowia czy na oddziałach intensywnej opieki medycznej, a także w wielu miejscach publicznych jako część zestawów AED, czyli automatycznych defibrylatorów zewnętrznych.

Defibrylator medyczny a mity krążące wokół niego

Defibrylator medyczny to istotne urządzenie medyczne, które może uratować życie poprzez przywrócenie prawidłowego rytmu serca. Właśnie dlatego defibrylatory medyczne coraz częściej są obecne w miejscach publicznych. Ich rosnąca popularność sprawia, że nie brakuje również krążących wokół nich mitów. Jeden z nich opiera się na przekonaniu, że defibrylatory są niebezpieczne, podczas gdy są one zaprojektowane tak, by były bezpieczne zarówno dla ratownika, jak i dla osoby poszkodowanej. Innym często spotykanym poglądem jest założenie, że defibrylatory są skomplikowane w obsłudze, gdy w rzeczywistości zostały skonstruowane tak, by mogła ich użyć również osoba bez wykształcenia medycznego. Dodatkowo instrukcje głosowe mogą przeprowadzić użytkownika przez proces defibrylacji. Również mitem jest stwierdzenie, że defibrylatory zatrzymują serce, gdyż w rzeczywistości restartują je w celu przywrócenia właściwego rytmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *